Květy podzim


Hydrangea paniculata 'Sundae Fraise®'

('Rensun')

hortenzie latnatá

VZRŮST - střední keř

VÝŠKA -   1-1,3m

ŠÍŘKA -   1-1,2m

KATEGORIE LIST - listnatý opadavý

BARVA LISTŮ - zelená

BARVA KVĚTŮ - bílá + růžová

VLASTNOSTI KVĚTŮ - výrazné

DOBA KVETENÍ - červenec - září

NÁROKY NA SLUNCE - slunce, polostín

USDA - klima zóna -  5(do-29°C)

Sundae Fraise® byla vyšlechtěna ve Francii Jeanem Renaultem. V roce 2010 vyhrála stříbrnou medaili na mezinárodním veletrhu rostlin v holandském Boskoopu.

Sundae Fraise® je kultivarem hortenzie latnaté. Ceněný je především pro svoji kompaktnost a barvu květenství. Keře jsou nízké uniformní a husté. Květnství je bílé a postupně se zbarvuje od špičky do růžová. Dalším vysoce dekorativním znakem jsou vínově červeně zbarvené stonky, nesoucí květní laty.

Pro pěkné kvetení a vyrovnaný růst potřebují lantnaté hortenzie dobře propustné a rovnoměrně vlhké půdy. Nejlépe se pěstují na plném slunci a dobře reagují na hnojení. Zjara je vhodné keře sestřihnout na cca 15 cm loňských větví. Kvete na jednoletých výhonech. Mrazuvzdorná do min. -29°C.


Hydrangea paniculata 'Limelight ®'

hortenzie latnatá

VZRŮST - střední keř

VÝŠKA - 1,2-1,8m

KATEGORIE LIST - listnatý opadavý

BARVA LISTŮ - zelená

BARVA KVĚTŮ - bílá

VLASTNOSTI KVĚTŮ - výrazné

DOBA KVETENÍ - srpen - září

NÁROKY NA SLUNCE - slunce, polostín, stín

USDA - klima zóna -  4(do-34°C)

Zasloužilá hortenzie, která vesele funguje i na vysočině Jedná se o křížence z Holandska, který je unikátní nejen svojí mrazuvzdorností, ale má v sobě i kus chameleona a to především díky umění měnit barvu v průběhu kvetení.

Limelight spadá do skupiny latnatých hortenzií a přesto kvete opravdu mohutnými květy. Jedná se tedy o opadavý keř, dosahující výšky kolem 1,5 m. Začínají kvést v druhé polovině prázdnin. Květy dosahují uctihodných rozměrů, a to až 30 cm. Na počátku kvetení jsou laty zbarvené zelenobíle, poté přechází do velice příjemných růžových tónů, které nás doprovází až do podzimu. Ani po odkvětu neztrácí hortenzie na kráse. Květní laty jsou sice zahnědlé, jako slaměnky, ale s příchodem zimních dní změní první mrazíky odkvetlé hortenzie opět na krasavice ve Vaší zahradě. Listy jsou oválné, středně velké a tmavě zelené. Hodí se jak pro skupinové či soliterní výsadby, tak i pro vytvoření kvetoucích živých stěn. Obecné pravidlo říká, že hortenzi nejlépe prosperují v polostínu a v případě slunného stanoviště je zapotřebí zvýšit zálivku. Limelight boří všechny mýty a bez sebemenšího zaváhání krásně prosperuje i na plném slunci, ale i v polostínu a aby toho nebylo málo, tak rozzáří i stinná místa Vaší zahrady. Pro zdárný růst je samozřejmostí řádně zamulčovaná kořenová zóna. Pro hortenzie latnaté platí, že kvetou na jednoletém dřevě, jinak tomu není ani u odrůdy Limelight. Z toho vyplývá, že si rostliny můžete z jara bez obav vytvarovat, respektive zastříhat až na kosterní větve, čímž dojde k vytvoření kompaktního keře. Oproti velkokvětým hortenziím Vám tedy odpadne někdy nerovný boj o záchranu loňského dřeva, na kterém macrophylly kvetou.

Na stanoviště velké nároky nemá. Důležitá je živná, dobře propustná a vlhká zemina. Snáší jakoukoliv světovou stranu. Plně mrazuvzdorná do -34°C.


Caryopteris clandonensis 'Worchester Gold'

ořechoplodec

VZRŮST - nízký/půdopokryvný

VÝŠKA -  0,3-0,5m

ŠÍŘKA -    0,3-0,5m

KATEGORIE LIST - listnatý opadavý

BARVA LISTŮ - zelenožlutá

BARVA KVĚTŮ - modrá

VLASTNOSTI KVĚTŮ - výrazné

DOBA KVETENÍ - srpen - září

NÁROKY NA SLUNCE - slunce

USDA - klima zóna -  6(do-23°C)

Ořechoplodce jsou keře, které se v různých varietách, hojně vyskytují na zahradách snad všech typů. Jedná se o rostliny nižšího vzrůstu s o to větším významem. Díky velice pozdnímu termínu kvetení se stávají zajímavou a důležitou pastvou nejen pro včely a čmeláky, kterým jsou na podzim květy ořechoplodců slité.

Worchester Gold je krásný kultivar a to nejen svými květy, které rozjasní Vaši zahradu koncem léta a na počátku podzimu, ale přidanou hodnotou odrůdy jsou i jasně vybarvené listy. Jsou nápadně zelenožluté a při dotyku jsou aromatické. Habitus keře je volný a vzdušný, spíše rozložitého charakteru. Vhodné jsou nejen pro skupinovou výsadbu, ale i pro realizaci nízkých živých plůtků.

Vhodné stanoviště by mělo být živné a dobře odvodněné. Ořechoplodce špatně reagují na přemokření a to zejména v zimě. Krátkodobý přísušek snáší.Ideální je slunné a výhřevné stanoviště. V období jara je důležité rostliny seříznout tak, aby v následné sezoně vytvořily dostatek nových letorostů, které ponesou květy. Mrazuvzdorný do -24°C.